Przepraszamy za niedogodność. Ta rozdzielczość nie jest aktualnie obsługiwana. Obróć swój telefon, aby poprawnie wyświetlić stronę.
Filtruj według kategorii:
Sieci przemysłowe są układem nerwowym systemu sterowania każdej maszyny lub instalacji. Skutki obniżenia ich kondycji niekoniecznie ujawniają się od razu, ale w konsekwencji mogą doprowadzić do poważnego zakłócenia komunikacji generując olbrzymie straty finansowe. Aby zapobiec awariom warto działać prewencyjnie i realizować cykliczne przeglądy. Audyt sieci pozwala na sprawdzenie jakości oraz stabilności działania komunikacji, dzięki czemu potencjalne źródła zakłóceń mogą zostać zidentyfikowane i usunięte zanim będą miały wpływ na system produkcyjny. Takie działanie wymaga doświadczenia i specjalistycznego sprzętu dlatego też warto skorzystać z pomocy EKSPERTA!
INTEX – gwarantuje Ci usługę na najwyższym poziomie wykonaną przez uznanych w branży specjalistów legitymujących się certyfikatami: Certified PROFIBUS/PROFINET Instructor i ISA/IEC 62443 CybersecurityExpert.
Stoi za nami 20 lat doświadczenia – pierwszą usługę diagnostyki sieci PROFIBUS wykonaliśmy w 2004 roku. Nasza wiedza oraz kompetencje zostały potwierdzone przez PROFIBUS&PROFINET International (PI) statusem PI Compenence Center (PICC) oraz PI Training Center (PITC). Do chwili obecnej wykonaliśmy już w sumie ponad 1000 usług, a największy audytowany system automatyki obejmował blisko 3000 urządzeń PROFIBUS.
Nasze specjalistyczne usługi obejmują: audyty, modernizacje, interwencyjne usuwanie awarii, doradztwo i wsparcie w zakresie sieci PROFIBUS DP, PROFIBUS PA, Ethernetu przemysłowego, AS-i oraz bezpieczeństwa/cyberbezpieczeństwa systemów automatyki przemysłowej.
Usługi wykonujemy w kraju i za granicą, 24 godziny na dobę, w dni robocze oraz weekendy w zależności od potrzeb i specyfiki zakładu Klienta. Nasi audytorzy wyposażeni są w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, który znajduje się także w ofercie produktowej INTEX – w tym obszarze pomagamy w doborze właściwego narzędzia i udzielamy fachowego instruktażu.
Nasi klienci potwierdzają, że audyt sieci przynosi wymierne oszczędności czasu i pieniędzy. Zaufały nam już setki firm w kraju i za granicą. Dołącz do nich i Ty!
Więcej informacji na temat naszej oferty wsparcia znajdziesz na dedykowanej stronie
Aby uatrakcyjnić, urzeczywistnić i pobudzić wyobraźnię Uczestników na wybranych szkoleniach z grupy SIEMENS SIMATIC S7-1200/1500 wykorzystujemy oprogramowanie FACTORY IO.
Twoje indywidualne stanowisko szkoleniowe wyposażone jest w sterownik połączony z FACTORY IO – bogatym symulatorem obiektów i aplikacji przemysłowych w 3D.
Factory IO to oprogramowanie do symulacji systemów automatyki z wykorzystaniem popularnych technologii używanych w przemyśle. Na naszym szkoleniu w „wirtualnej fabryce” stworzysz własną linię produkcyjną, a następnie łącząc się ze sterownikiem PLC przetestujesz jej działania.
Dzięki FACTORY IO łatwiej przyswoisz prezentowane koncepcje, a także przetestujesz poprawność wykonania swoich projektów. Stworzone przez nas sceny odzwierciedlają typowe zadania, z którymi spotykasz się na swoim stanowisku pracy.
W swojej praktyce audytorskiej czasami spotkamy się z problemami wiązanymi z komunikacją poprzez sieć Ethernet występującymi sporadycznie, ale jednocześnie uciążliwymi w swoich konsekwencjach. Przykładem może być zakłócenie komunikacji w systemie PROFINET, „bezpodstawne” wyzwalanie funkcji bezpieczeństwa sterowanych przez PROFIsafe, brak dostępu do danych ze źródła w systemie SCADA itp..
Lokalizacja przyczyny problemu zwykle nie jest łatwa, a problem może leżeć w infrastrukturze sieciowej, ale też w urządzeniach końcowych. Dlatego też na etapie analizy istotny jest wgląd w ruch sieciowy. Jednym z rozwiązań, które pozwala w pewny i łatwy sposób przechwycić kompletny ruch w Ethernet jest wykorzystanie interfejsu TAP w postaci ProfiShark 100M lub ProfiShark 1G. Aplikacja ProfiShark Manager dostarczana wraz z tym interfejsem pozwala na uruchomienie rejestracji w postaci cyklicznego bufora przechowującego dane z okresu, który użytkownik może w prosty sposób zadeklarować (np. ostatnie 24 godziny). Dysponując kopią ruchu oraz znając moment w czasie kiedy pojawiło się zakłócenie można, korzystając z aplikacji dedykowanej do analizy ruchu w PROFINET np. PNT-PN Tool lub Wireshark analizować co się wydarzyło.
PROFIBUS wykorzystywany jest w systemach automatyki od połowy lat 90-tych i mimo swojego wieku z pewnością będzie nam jeszcze towarzyszył przez wiele lat. Niestety może się zdarzyć, że kondycja systemu nie będzie już najlepsza, że być może system nie pracuje stabilnie i wtedy pojawiają się naturalne pytania: reagować doraźnie na problemy? Zmodernizować sieć PROFIBUS, czy też zmodernizować system i przejść na PROFINET? Na wybraną odpowiedź wpływa wiele czynników. Bazując na naszym doświadczeniu, możemy polecamy modernizację sieci, celem poprawy jej kondycji i zapewnienia bezproblemowej pracy przez wiele lat.
Modernizacja może odbyć się w sposób, który nie wpływa na system sterowania, a to jest szczególnie istotne w sytuacji, kiedy inwestor nie posiada projektu źródłowego dla tego systemu.
Sprawdzoną metodą, pozwalającą na wyeliminowanie problemów w sieci jest jej przebudowa do struktury wykorzystującej koncentratory, pozwalające na zmianę topologii sieci z typowo wykorzystywanego układu liniowego na strukturę drzewa z wyróżnionym szkieletem sieci oraz odgałęzieniami do poszczególnych urządzeń końcowych (stacji DP Slave). W poszczególnych odgałęzieniach z reguły łączone są pojedyncze stacje lub niewielka ich liczba. Rozwiązanie to cechuje duża liczba segmentów z niewielką liczbą urządzeń i zwykle krótkimi odcinkami kabla. Dzięki temu podejściu system pracuje z dużym zapasem „mocy” w poszczególnych segmentach, a w sytuacjach awaryjnych lokalizacja problemu jest bardzo łatwa i szybka dzięki separacji pomiędzy poszczególnymi segmentami gwarantowanej przez koncentratory.
Urządzeniami pozwalającymi zrealizować tę koncepcję są koncentratory ProfiHub z linii produktów AnybusDiagnostics oferowane przez HMS (w przeszłości produkty te oferowane były przez PROCENTEC. Najczęściej wybieranymi koncentratorami są ProfiHub B5+R z 6 kanałami miedzianymi oraz ProfiHub B4FOR+ oferujący 2 kanały światłowodowe wykorzystywane do stworzenia szkieletu sieci, oraz 4 kanały miedziane do podłączenia stacji PROFIBUS DP.
Ze swojej strony gwarantujemy szybki zwrot inwestycji w postaci stabilnie działające sieci. W razie zainteresowania zachęcamy do kontaktu.
PROFINET to aktualnie najpopularniejszy standard komunikacyjny stosowany w systemach automatyki. System ten, jeżeli jest poprawnie zaimplementowany gwarantuje stabilną wymianę danych pomiędzy systemem sterowania, a jego peryferiami.
Niestety nasze doświadczenie audytowe wskazuje na to, że wiele systemów sprawia użytkownikom kłopoty i wymaga diagnostyki przyczyny zakłóceń komunikacji.
Eksperci INTEX chętnie dzielą się doświadczeniami ze zrealizowanych usług audytorskich w czasie szkolenia DIAGNOSTYKA SIECI PROFINET. Narzędziami diagnostycznymi, bez których lokalizacja źródła problemów czy ocena stabilności pracy systemu nie była by możliwa są PNT – PN Tool oraz interfejs ProfiShark. PNT – PN Tool to rozbudowana aplikacja, dzięki której użytkownik pozyska informacje diagnostyczne z urządzeń oraz wskazówki dotyczące ewentualnych źródeł problemów, zaś ProfiShark umożliwia nasłuchiwanie i rejestrację ruchu w sieci Ethernet co daje możliwość oceny stabilności komunikacji.
Zainteresowanym tematyką diagnostyki sieci Ethernet/PROFINET polecamy nagrania webinarów dostępne na stronach Akademii INTEX oraz na naszym kanale YouTube.
Stosujemy system zarządzania zgodnie z PN-EN ISO 9001:2015 w zakresie projektowania i organizacji szkoleń z zakresu automatyki przemysłowej
Strona www.intex.com.pl, na której się znajdujesz korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.